Jak zorganizować dzień z noworodkiem

Pojawienie się na świecie małego dziecka zwykle powoduje ogromne zmiany w codzienności jego rodziców. Swobodne dotychczas spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do restauracji, spotkania z przyjaciółmi czy nocne imprezy natychmiast stają pod znakiem zapytania. Minie chwila nim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz planować, jak może mijać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Często powtarzana reguła mówi: śpij, kiedy niemowlę śpi. Wiele kobiet z przekąsem dodaje do niej: gotuj gdy maleństwo gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie należy jednak podważać tego powiedzenia. W pierwszych dniach po porodzie to właśnie noworodek powinien być najistotniejszy. Spróbuj poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie przejmuj się niezmytymi naczyniami w zlewie czy nieumytą podłogą w łazience. Wszelkie domowe obowiązki mogą zaczekać. Dziecko jest teraz najważniejsze.
Oswój się z myślą, że nowy członek rodziny będzie chciał spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Powinnaś być blisko. Nie zdziw się, kiedy niemowlak będzie cały czas chciał jedzenia. W pierwszych dniach na świecie dziecko nie ma jeszcze regularnych odstępów między codziennymi posiłkami. Może więc zdarzyć się, że jednego razu przerwa będzie trwał sporo czasu, a później dziecko będzie chciało jeść co pół godziny.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Najważniejszą zasadą, która powinna sterować życiem młodej matki jest nieplanowanie dnia. Przy nieustalonym cyklu snu i karmień malucha każdy plan może okazać się nie do spełnienia. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę zbyt wiele obowiązków, łatwo możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli znajdziesz trochę czasu, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w trakcie snu dziecka. W tej sytuacji ucieszysz się z wykonanego zadania, zamiast bez sensu się denerwować.

Nie martw się, gdy na początku opiekowanie się o maleństwo będzie dla ciebie za trudne. Wiedza przychodzi z czasem.